COVID-19

Pierwsze zachorowania wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Corona Virus-2) pojawiły się w grudniu 2019 roku w Chinach w mieście Wuhan. Szybki wzrost zachorowań oraz rozprzestrzenienie się ich na wszystkie kontynenty, spowodował ogłoszenie pandemii (przez WHO w dniu 11 marca 2020 roku). Skrót nazwy choroby, wywoływanej przez nowego koronawirusa (COVID-19), bywa również używany jako określenie samego wirusa.

SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, ale także poprzez przedmioty, a także inne powierzchnie. Poza wydzieliną z nosogardła, wirus jest obecny również w innych płynach ustrojowych (mocz, krew, stolec, łzy), o czym należy pamiętać szczególnie w trakcie wykonywania badań diagnostycznych. Średni okres inkubacji wynosi 5 dni, ale może sięgać 14 dni . Choroba COVID-19 może mieć przebieg łagodny, ale cechuje się śmiertelnością wynoszącą kilka procent (od 0 do 8 procent w zależności od kraju raportowania). Obecnie wiele stosowanych leków nie potwierdziło swojej skuteczności w badaniach klinicznych. Trwają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 w populacji dorosłej i dzieci powyżej 12 lat. Jednocześnie prowadzone są badania szczepionek w populacji dziecięcej.

Przechorowanie COVID-19 (nawet bezobjawowe) u niektórych pacjentów wydaje się mieć wpływ na funkcjowanie układu immunologicznego. W populacji pediatrycznej od marca 2020 roku opisywane są układowe zespoły zapalne, związane z wcześniej przebytym zakażeniem SARS-CoV-2 (PIMS-C, MISC).