Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Postępowanie w przypadku rozpoznania siatkówczaka

Postępowanie w przypadku rozpoznania siatkówczaka – Stanowisko Konsultanta Krajowego ds. okulistyki
(prof. dr hab. n. med. Marek Rękas)

Siatkówczak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gałki ocznej u dzieci. Pomimo wysokiego stopnia złośliwości nowoczesne metody leczenia umożliwiają zachowanie życia, zajętej gałki ocznej a często również użytecznego widzenia u leczonego pacjenta. W krajach wysoko rozwiniętych podobnie jak w Polsce przeżycie pacjentów wynosi 98%. Współczesne metody leczenia to: brachyterapia, która jest podstawową i bezpieczną metodą leczenia, krioterapia, przezźreniczna termoterapia, chemioterapia systemowa dożylna, chemioterapia miejscowa w postaci iniekcji do ciała szklistego oraz miejscowa chemioterapia dotętnicza. Rodzaj stosowanej terapii jest uzależniony od wielkości, umiejscowienia oraz liczebności stwierdzanych u pacjenta guzów. Diagnostyka i leczenie siatkówczaka wymaga doświadczenia i współpracy okulisty, onkologa, radiologa, radiologa interwencyjnego, patologa i genetyka. Dlatego leczenie powinno być prowadzone w wysokospecjalistycznych ośrodkach.

W Polsce leczeniem siatkówczaka zajmują się lekarze w Instytucie Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Klinice Okulistyki i Onkologii Okulistycznej w Krakowie. W obu ośrodkach istnieje pełny dostęp do wszystkich ww. specjalistów. W obu ośrodkach również istnieje możliwość przeprowadzenia chemioterapii dotętniczej, a ośrodek w Warszawie posiada doświadczenie w leczeniu pacjentów tą metodą od dwóch lat. Wyniki leczenia za pomocą chemioterapii dotętniczej stosowanej w Polsce są podobne do opisywanych przez autorów z krajów zachodnich. Chemioterapii dotętnicza jest jedną z metod umożliwiającą zachowanie gałki ocznej w przypadku siatkówczaka.

Podkreślić należy, że w Polsce dostępne są wszystkie najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia siatkówczaka. Leczenie jest bezpłatne dla pacjentów ubezpieczonych, a wdrożenie diagnostyki podejmowane jest niezwłocznie od zgłoszenia podejrzenia siatkówczaka.

Obserwowane w ostatnim okresie liczne wyjazdy pacjentów z siatkówczakiem do Stanów Zjednoczonych Ameryki organizowane przez różne fundacje nie mają uzasadnienia merytorycznego, zwłaszcza że wielu pacjentów wyjeżdża w trakcie skutecznego leczenia rozpoczętego w Polsce.

W przypadku podejrzenia siatkówczaka należy skontaktować się z:
1.Kliniką Okulistyki Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka: tel. +48 22 815 73 55.
2.Kliniką Okulistyki w Krakowie: tel: +48 12 424 75 57

Opracowanie:
prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon
dr n. med. Wojciech Hautz

owptp

AKTUALNY NUMER KONTA

54 1020 1068 0000 1602 0075 7153

Aktualności Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#4) Application request limit reached
Type: OAuthException
Code: 4
Please refer to our Error Message Reference.
Lipiec 2017
P W Ś C P S N
« Cze   Sie »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31